Kilka słów o krótkiej historii Międzynarodowego Dnia Mediacji

Międzynarodowy Dzień Mediacji to święto, które w roku 2005 zainicjowała organizacja Associoation for Conflict Resolution. Pierwotnie jako datę obchodów wyznaczono 20 października, a jako logo przyjęto drzewo, symbolizujące rozwój w idei pokojowego rozwiązywania sporów. W Polsce zaś Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzimy od roku 2008. W jego ramach świętujemy Tydzień Mediacji.

Od poniedziałku (12 października) do piątku (16 października) obchodzimy w Polsce Tydzień Mediacji. Z tej okazji, dla mieszkańców Bydgoszczy oraz pozostałych ośrodków współpracujących z Sądem Okręgowym w Bydgoszczy w zakresie przeprowadzania mediacji, zorganizowano akcję „Bydgoszcz Uczy Mediacji”. Ma ona na celu popularyzację wiedzy na temat mediacji, czyli pokojowej metody rozwiązywania konfliktów.

Akcja organizowana jest pod patronatem Prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Mieczysława Oliwy. Wydarzenia, które odbywają się w ramach akcji, transmitowane będą na kanale BluStreamTV, a ich harmonogram znajdziemy na oficjalnej stronie wydarzenia bydgoszczuczymediacji.pl.

Conflict Resolution Day – amerykański pierwowzór polskiego święta

Historia Międzynarodowego Dnia Mediacji sięga zaledwie kilkanaście lat wstecz. Początki to pierwsze lata XXI wieku, a dokładniej rok 2005. „Conflict Resolution Day”, bo tak brzmi jego rodzima nazwa, zainicjowała amerykańska organizacja nosząca nazwę Association for Conflict Resolution (ACR). Międzynarodowy Dzień Mediacji służyć ma popularyzacji wiedzy społeczeństwa na temat mediacji, czyli jednej z metod rozwiązywania konfliktów – alternatywy dla rozprawy sądowej.

logo

Pierwotnie jako datę obchodów wyznaczono 20 października. Jednak już rok później, czyli w 2006 roku, amerykańska organizacja wprowadziła pewne zmiany i wyznaczyła trzeci czwartek października jako oficjalny dzień obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji. Termin ten jest przestrzegany przez wszystkie kraje, które przyłączyły się do obchodów.

Jako cele tego święta, zarząd Assocition for Conflict Resolution przedstawiał promocję mediacji jako efektywnej metody rozwiązywania konfliktów niezależnie od przedmiotu sporu, promocję wiedzy na temat mediacji, a także popularyzację korzyści, które płyną, dzięki zastosowaniu pokojowych metod podczas rozwiązywaniu konfliktów. ACR za cel postawiło sobie również zainteresowanie pozostałych państw obchodami Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz doprowadzenie do ogólnoświatowej współpracy w ramach tego dnia.

Jako logo święta przyjęto drzewo. Symbolizuje ono wzrost w rozwiązywaniu konfliktów. Oznacza to, że wysiłek, który włożymy w próbę pojednania, zaowocuje niczym drzewo – od nasion, czyli pierwszych kroków, po dojrzałą roślinę, która zakwitnie po pewnym czasie w wyniku odpowiednich i konsekwentnych działań.

Polskie obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji

Na naszych terenach, Międzynarodowy Dzień Mediacji zainicjowano w roku 2008. Idea tego święta wspierana jest przez Polskie Centrum Mediacji, które już od 1996 roku działa na rzecz mediacji. Jako pierwszą kampanię społecznościową, którą zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji w Polsce, uznaje się akcję „Mediacja czyni cuda”, która od 10 już lat szerzy wiedzę z zakresu mediacji.

By powiększyć zakres działań społecznościowych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji, Ministerstwo Sprawiedliwości w roku 2013 wystąpiło z propozycją świętowania Tygodnia Mediacji. Tak też, od tamtej chwili, corocznie obchodzimy kilkudniowe święto poświęcone mediacjom.

Nie każdy spór kończyć się musi w sądzie. Warto wiedzieć, że istnieją alternatywne metody rozwiązywania konfliktów. Jedną z nich są mediacje, czyli pokojowe rozmowy, które doprowadzić mają do wypracowania satysfakcjonującego porozumienia. Tydzień Mediacji i „Bydgoszcz Uczy Mediacji” organizowane są po to, by każdy z nas, świadomy był rozwiązań, które możemy wybrać, by rozwiązać jakikolwiek konflikt – od karnego, po rówieśniczy. Wystarczy kliknąć i wziąć udział w wydarzeniu.

Powrót